Ahhoz, hogy jó minőségű és elegendő mennyiségű tűzifát vásárolhassunk megfelelő áron, néhány alapvető ismerettel mindenképpen rendelkeznünk kell.
A MENNYISÉG MEGHATÁROZÁSA
Az erdőgazdaság 1 m-es hosszúságú sarangolt tűzifát értékesít, mennyiségét erdei köbméterben határozza meg, és az árjegyzék is az erdei köbméterben mért fa bruttó egységárát tartalmazza.
1 erdei m3 = 1 m x 1 m x 1,75 m
Az erdőn a tűzifát 1,75 m magas sarangokban tárolják, így egy 8 m hosszú sarang 8 m3 tűzifát tartalmaz. 1 erdei m3 friss termelésű keménylombos vastag tűzifa tömege fafajtól függően 9-13 mázsa közötti. A hosszú tűzifa 2,40 m-es hossztól termelődik. Számbavétele a csúcsátmérő kéregben történő köbözésével történik.
Amennyiben a tűzifa kéreg nélküli csúcsátmérője meghaladja az 5 cm-t akkor vastag tűzifáról, ennél kisebb átmérő esetén pedig vékony tűzifáról beszélünk. Az értékesítés során valamennyi fafaj esetében megengedett max. 5% mértékig más fafaj jelenléte is.
FIGYELEM! Sok helyen mázsálják a tűzifát. A fa tömege a nedvességtartalmától is függ, 1 m3 frissen kitermelt tűzifa 2-3 mázsával nehezebb lehet, mint az, amelyik 6-8 (tavaszi és nyári) hónapon át felhasogatva száradt és elveszítette víztartalma jelentős részét. Tisztességtelen kereskedők ezt kihasználva jelentős kárt okozhatnak vásárlóiknak.
A TŰZIFA MINŐSÉGE, FŰTŐÉRTÉKE
A frissen termelt „vizes” fa rendszerint alkalmatlan fűtésre. A száraz fa fűtőértéke akár kétszerese is lehet a nedvesének. Ideális esetben a tavasszal megvásárolt, felhasogatott faanyagot jól szellőző, esőtől védett helyen tároljuk a következő fűtési szezonig.
Erdőgazdaságunknál vásárolható tűzifa minősége csak kiváló lehet, azaz korhadt, rossz minőségű faanyag nem kerül a sarangokba.
A fűtőérték a fafajtól is függ. Míg az ún. kemény lobos fák (gyertyán, csertölgy, akác, bükk, kőris, tölgy, szil, dió) hosszan égnek, a lágy lombos fafajok (fűz, nyár, hársak, égerek) hasábjai hamar ellobbannak, nem tartják a meleget. Lágy lombos fafajokból jóval nagyobb térfogatú faanyagot kell szállítani, tárolni, hasogatni, a kályhába vagy a kazánba behordani.
Egy 80-100 m2-es központi fűtéses családi ház téli fűtéséhez kb. 8-10 m3 tűzifa szükséges.
AZ EGYES FAFAJOK JELLEMZŐI FŰTÉSI SZEMPONTBÓL
Akác: Nyers, nedvesebb állapotban is viszonylag jól ég, ezért is közkedvelt tűzifa. Jól és könnyen hasad, de azért vannak igen kemény göcsös kivételek. Vastag kérge száradáskor leválik róla (piszkol), de ez a kéreg szárazon kiváló gyújtós lehet.
Bükk: Fülledésre hajlamos fa, ezért a lehető leggyorsabban hasítani kell, de még így is több időre van szüksége a kiszáradáshoz. Kéreg alig van rajta, de a hamuja az égés után több mint az átlag. Ha megfelelően kezelik, igen kiváló a fűtőértéke.
Csertölgy: Jól beindított tűznél sokáig képes tartani a parazsat. A legnehezebb fafajok egyike, könnyű hasogatni. Ennek van a legtöbb időre szüksége a száradáshoz, különben szinte csak parázslik a tűzön.
Tölgy, kőris: Magas fűtőértékű fafajták. Kérgük vastagabb a bükkénél. Jól hasadnak.
Gyertyán: Kérge nagyon vékony. Nagy sűrűsége miatt is sokan szeretik. Időben kell felvágni, mert a vágásfelület beszáradása után már nehéz hasogatni. Ráadásul fülledésre szintén érzékeny. Igen jó a fűtőértéke.
Fenyő és lágy lomb: jól hasítható, de nagyon hirtelen ellobban és puffer nélkül a hő távozik a kéményen át. A tölgyhöz képest majd háromszor annyi kell belőle.
A VADEX Mezőföldi Zrt. EUTR technikai azonosító száma: AA 0073819